Talviuinnin SM 2019 Turku

Tampereen Talviuimarit reissasi SM-kilpailuihin Turkuun puolustamaan Laurin Maljaa
muhkealla 49 hengen joukkueella. Kisojen ohjelmassa olivat 25 metrin ja 50 metrin
rintauinti sekä 25 metrin vapaauinti ja 4x25 metrin rintauintiviestit.

Niille, jotka eivät halunneet uida kelloa vastaan, oli Norppasarja, jossa uidaan 25 metriä
ilman ajanottoa. Jos ei halua uida, niin osallisena voi olla myös Kuuttina eli kastautujana.
Yhteensä Aurajoen radoilla nähtiin lähemmäs 1000 starttaajaa ja kastajaa. Kisojen olosuhteet
olivat varsinkin perjantaina ja sunnuntaina hieman haastavat tuiskun ja tuulen johdosta. Lauantaina oli kin jo parempi keli..

Tampereen Talviuimarit voitti 4 pisteen erolla Turun Avantouimareihin Suomen Ladun lahjoittaman valtakunnan
aktiivisimman seuran tittelin myötä Laurin Maljan jälleen Kaupinojan saunalle. Malja jää pysyvästi Tampereen Talviuimareille!

Kiitos kaikille osallisille :)

Terkuin jojo Anne ja majo Tiina

Tulokset 1. - 3.2.2019

Avantouinnin SM-kisat 1.2.2019, rintauinti 50 m

 
Miehet 40-49 : 0,050 km
 
 (Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  4.   Foi Alessandro                  46,40
 
Miehet 50-59 : 0,050 km
 
 (Lähti: 18, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  1.   Pöyhölä Mika                                    39,97
  5.   Jassu Arto                                      46,97  
 
Miehet yli 70 : 0,050 km
 
 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  1.   Asell Heikki                                    51,32
 
Naiset 30-39 : 0,050 km
 
 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  1.   Aalto Anni                                      56,52
 
Naiset 40-49 : 0,050 km
 
 (Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
 12.   Kaijanen Riikka                               1:04,83
 14.    Saario Tuuli                                  1:11,65
 
Naiset 50-59 : 0,050 km
 
 (Lähti: 17, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 

  2.   Viljamaa Ulla                                   52,14


Avantouinnin SM-kisat 2.2.2019, rintauinti 25 m

 

 
A_MIEHET_ALLE_20_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
 11.   Vaittinen Aatu                  38,79
 
C_MIEHET_30-39_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 30, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)
 
 23.   Saikkonen Joonas                26,05
 
D_MIEHET_40-44_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 20, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  1.   Vihersalo Markku                17,74
  6.   Foi Alessandro                  21,51
 
E_MIEHET_45-49_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 28, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
 
 17.   Kuisma Tero                     26,33
 
F_MIEHET_50-54_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 34, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
 
  1.   Pöyhölä Mika                    17,21
  4.   Jassu Arto                      20,87
  8.   Kaltio Timo                     22,22
 22.   Hännikäinen Jussi-Pekka         28,26
 30.   Mäki-Mantila Aki                41,50
 
G_MIEHET_55-59_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 34, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
 
  1.   Korhonen Juha                  18,53
 13.   Tuominen Jouni                  25,85
 
I_MIEHET_65-69_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 24, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
 
 14.   Majamäki Raimo                  32,12
 19.   Mäntyniemi Miikka               35,37
 
J_MIEHET_70-74_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 24, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
 
  1.   Asell Heikki                    24,52
        Partinen Esko                   Hyl.
 
K_MIEHET_75+_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  4.   Palo Tauno                      32,61
 
A_NAISET_ALLE_20_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
 
  1.   Korhonen Tiiu                   20,65
 
B_NAISET_20-29_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 23, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  3.   Korhonen Anna                   20,87
 18.   Pekkala Julia                   29,12
 
D_NAISET_40-44_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 27, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
 17.   Saario Tuuli                    31,26
 
E_NAISET_45-49_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 29, Keskeytti: 0, Hylätty: 3)
 
 13.   Kaijanen Riikka                 29,63
 
F_NAISET_50-54_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 48, Keskeytti: 0, Hylätty: 5)
 
  1.   Viljamaa Ulla                   24,24
 23.   Loijas Tarja                    31,80
 43.   Rinne Marita                   39,14
         Nummi Tiina                     Hyl.
 
H_NAISET_60-64_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 43, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
 
  7.   Haanpää Anne                    29,06
 17.   Pennanen Raija                  32,77
 19.   Takalo Liisa                    32,83
 33.   Mäkinen Terhi                   40,73
 
I_NAISET_65-69_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 31, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
 
 17.   Juusola Heli                    37,19
 21.   Kovaljeff-Pinola Riitta         39,16
 
J_NAISET_70-74_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 21, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
 
  7.    Villberg Kaija                  34,45
 19.   Valve Sinikka                   55,07
 
K_NAISET_75+_V : 0,025 km
 
 (Lähti: 18, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 

  3.    Lihtamo Minttu                  33,04


 

Avantouinnin SM-kisat 3.2.2019, vapaauinti 25 m

 
Miehet 40-49 : 0,025 km
 
 (Lähti: 13, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  2.   Vihersalo Markku                14,43
 
Miehet 50-59 : 0,025 km
 
 (Lähti: 15, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  1.   Pöyhölä Mika                    14,93
  4.   Jassu Arto                      16,64
  7.   Korhonen Juha                  17,29
 
Miehet yli 70 : 0,025 km
 
 (Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 2)
 
  3.    Asell Heikki                    19,63
 
Naiset alle 20 : 0,025 km
 
 (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  2.   Korhonen Tiiu                   16,06
 
Naiset 20-29 : 0,025 km
 
 (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  4.   Korhonen Anna                   16,32
  8.   Pekkala Julia                   23,07
 
Naiset 40-49 : 0,025 km
 
 (Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  9.   Saario Tuuli                    21,80
 
Naiset 50-59 : 0,025 km
 
 (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)
 
  6.   Nummi Tiina                     22,05
 
Naiset 60-69 : 0,025 km
 
 (Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 1)
 

  6.    Pennanen Raija                  25,16

 
 

Viesti N alle 150 - Lähti : 9, Keskeytti : 0, Hylätty : 2

 
  6.   Tampereen Talviuimarit 4                        FIN           1.33,75
      Osuus 1     Tiiu Korhonen                                3            20,40
      Osuus 2     Sauli Kaasalainen                            2            41,55       2              21,15
      Osuus 3     Julia Pekkala                                4          1.08,44       7              26,89
      Osuus 4     Roope Heikkilä                               6          1.33,75       7              25,31
 
Viesti O 150-199 - Lähti : 19, Keskeytti : 0, Hylätty : 2
 
  5.   Tampereen Talviuimarit 3                        FIN           1.26,85
      Osuus 1     Anna Korhonen                                4            20,40
      Osuus 2     Alessandro Foi                               4            40,74       4              20,34
      Osuus 3     Tiina Nummi                                  5          1.08,13      14              27,39
      Osuus 4     Lasse Parkkamäki                             5          1.26,85       2              18,72
 
Viesti P 200-239 - Lähti : 14, Keskeytti : 0, Hylätty : 2
 
  1.    Tampereen Talviuimarit 2                        FIN           1.13,69
      Osuus 1     Juha Korhonen                                2            17,58
      Osuus 2     Markku Vihersalo                             1            35,43       1              17,85
      Osuus 3     Johanna Kara                                 1            55,76       1              20,33
      Osuus 4     Mika Pöyhölä                                 1          1.13,69       1              17,93
 
Viesti Q 240 ja yli - Lähti : 10, Keskeytti : 0, Hylätty : 1
 
  1.    Tampereen Talviuimarit 1                        FIN           1.36,36
      Osuus 1     Ulla Viljamaa                                1            22,85
      Osuus 2     Arto Jassu                                   1            44,55       1              21,70
      Osuus 3     Raimo Majamäki                               1          1.12,36       6              27,81
      Osuus 4     Heikki Asell                                 1          1.36,36       3              24,00
 
  8.    Tampereen Talviuimarit 6                        FIN           1.54,64
      Osuus 1     Minttu Lihtamo                               7            29,09
      Osuus 2     Jouni Tuominen                               5            54,55       3              25,46
      Osuus 3     Raija Pennanen                               6          1.25,14       9              30,59
      Osuus 4     Riikka Kaijanen                              8          1.54,64       8              29,50
 
        Tampereen Talviuimarit 5                        FIN              Hyl.
      Osuus 1     Esko Partinen                                              Hyl.

 

Norpat

Tarja Ahonen
Leila Mäki
Kirsti Niemelä
 

Kuutit

Elizaveta Rastorgueva-Foi
Heidi Ahonen 
Marjatta Kivelä 
Matti Kivelä 
Markus Mäkelä
Katri Nieminen 
 

LAURIN MALJA 2019 

Kilpasarjat, viestit, norpat ja kuutit 
1. Tampereen Talviuimarit ry 54 
2. Turun Avantouimarit ry  50